Esenler; İstanbul’un Avrupa Yakası’nda kalan, Bayrampaşa, Güngören, Zeytinburnu ve Bağcılar ilçeleri ile komşu bir ilçesidir. Yüzölçümü 19 km2 kadardır ve toplam nüfusu 460 bin civarındadır. Buradan, küçük bir alanda yoğun nüfusun bulunduğu ve çarpık kentleşmenin olduğu anlaşılmaktadır.  18 mahalleye sahip ilçe, Büyük İstanbul Otogarı’na da oldukça yakındır. Çevre ilçeleri sanayiye yönelik olsa da Esenler’de yerleşim daha çok önem taşır. Mimari eserlere sahiptir. Bizans dönemine ait tarihi eserleri bünyesinde barındırır. Atışalanı semti de eski dönemlere dayanan tarihi bölgelerinden biridir. Rumlar, Esenler ve Atışalanı bölgelerinde uzun yıllar yerleşik kalmıştır. Mübadele zamanı önemli bir yerleşim bölgesi olan Esenler, 1993 yılı sonunda ilçe olmuştur. İlk olarak Bakırköy’e daha sonra Güngören’e bağlı kalan Esenler daha sonra bağımsız bir ilçe olmuştur.

esenlerEsenler otogarı, bölgeye dinamizm ve hareketlilik ile beraber ekonomik anlamda artılar kazandırır. Sanayi ve tekstil de önemli geçim kaynaklarındandır. Son yıllarda yapılan toplu konut projeleri de bölge nüfusunu artırmakta ve halkın refahını düzenlemektedir. Dijital kütüphane, aile yaşam danışma merkezi, kariyer merkezi, gençlik ve bilgi evleri, sanat evi, hijyen projesi, toplumsal iletişim merkezi, kadını destekleme mesleki eğitim merkezi gibi projeleri ile Esenler Belediyesi halkına tam destek vermektedir. Başakşehir 4. Etap’ın da Esenler ilçesine katılması ile birlikte ilçe yüzölçümü genişlemiştir. Başakşehir ile birlikte şimdiki mahalle sayısı 18dir. Birlik, Çiftehavuzlar, Davut Paşa, Fatih, Fevzi Çakmak, Habipler, Havaalanı, Karabayır, Kazım Karabekir, Kemer, Menderes, Mimar Sinan, Namık Kemal, Nene Hatun, Turgut Reis, Yavuz Selim mahalleleri ve önemli semtleridir. Bu kesimlerde dolmuş, minibüs ve otobüs hatları mevcuttur. Ulaşım diğer ilçelere de karayolları ve metro ile kolayca sağlanmaktadır. Ayrıca metrobüs ile de yakınına kadar gelinebilmektedir. Tarihi zamanlarda ve günümüzde tepe ve yamaçlar, toprak ve yeşillik alanların, ağaçların bulunmasıyla birlikte Esenler’de son yıllarda özellikle yaz aylarında görülen pire, sinek, bit, böcek gibi haşereler halkın rahatını ve sağlığını bozmaktadır. Piknik alanlarında ve açık alanlarda rahatça vakit geçirmeyi zorlaştıran bu haşereler, kesin çözüm sunan bir ilaçlama firması ile sorunsuz bir şekilde yok edilebilir.

Esenler’in her mahallesinde kesin ve profesyonel ilaçlama çözümleri sunan Dharma Böcek İlaçlama, sizlere bir telefon kadar yakın. Böcek ilaçlamada ekibimiz kesin sonuçlarla hizmet vermektedir.

Esenler ilçesinde Birlik, Çiftehavuzlar, Davutpaşa, Fatih, Fevzi Çakmak, Havaalanı, Kâzım Karabekir, Kemer, Menderes, Mimarsinan, Namık Kemal, Nenehatun, Oruçreis, Tuna, Turgutreis, Yavuz Selim, Atışalanı, Karabayır, Üçyüzlü bölgelerinde garantili böcek ilaçlama hizmeti.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir