Ev faresi orta asya kökenli bir tür olup insanların yaşam alanlarına yakın bölgelerde yaşadığı bilinmektedir. Besin kaynaklarına sürekli erişebilecekleri bir yuva inşa ederek yaşadıklarından kaynakları devamlı olarak tüketerek çoğalmaktadırlar.

Hayatta kalmak için az miktarda suya ihtiyaç duyduğundan kuru bakliyat depoları gibi alanlarda yuvalayarak rahatlıkla yaşayabilir.

Doğal hayatta baykuş, kedi, köpek, kokarca ve yılarlar tarafından avlanarak nüfusları kontrol altında kalmaktadır, baykuşlar bir gecede bir düzineden fazla fareyı avlayarak tüketebilmektedirler. Doğal ortamda yırtıcılar ve diğer etkenler sebebi ile ev fareleri ortalama bir yıl yaşamalarına rağmen evlerde üç yıla kadar yaşayabilmektedirler. Ev faresi kendi boyunun dörtte bir boyutundaki yerlerden ve madeni paradan daha küçük deliklerden geçebilmektedirler.

Ev faresi salgın hastalıkları çok kolay taşıyabilmektedir, gıdaların kirenmesi ve bakteri bulaşması sonucu farelerden başta veba olmak üzere birçok hastalık yayılabilmektedir. Bilimsel araştırmalar sonucu kemirgenler tarafından bulaştırılan salgın hastalıklarda yüzde otuzbeş ölüm oranı tespit edilmiştir. Hamilelik sırasında enfeksiyona maruz kalan insanlarda çok büyük yaşamsal tehditler meydana gelebilmektedir.

Evinizde gördüğünüz fareyi lisanslı bir uzmanın incelemesi, yuvasını tespit edebilmesi ve ilaçlamayı yaptıktan sonra istasyonlar bırakması gerekmektedir.

Fare İle Mücadele nasıl olmalıdır?
* Evinizde veya binanızda farenin geçebileceği ufak delikler ortadan kaldırılmalıdır.
* Kapatıldığında alt kısmında boşluk kalan kapılarınızın alt kısmına kauçuk veya plastik şerit çekilmelidir.
* Kömürlük veya garajınızda farenin saklanabileceği ağaç dalları ve odun araları bırakılmamalıdır.

Kategoriler: Hizmetlerimiz

1 yorum

fatih · 07 Mart 2013 20:05 tarihinde

Oturduğum ev bodrum katta ve fareler ile başım dertteydi, servisiniz sayesinde tüm farelerden kurtuldum. Teşekkürler Dharma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir