Okul ilaçlaması içinde bulunan tüm personel ve öğrencilerin sağlığı, güvenliği ve huzuru açısında önemlidir. Ancak özellikle hastalık mikrobuna karşı daha hassas olan öğrenciler yani çocuklar için en üst düzeyde önem taşır. Haşerelerin kolayca girip yerleşebileceği en uygun ortamlardan biri de maalesef okullardır. Kantini bulunan ve beslenme saatlerinde etrafa dökülen yiyeceklerden faydalanan haşereler saklanmadan ya da gizlenerek bir şekilde okullara dadanır. Bu bakımdan çok titiz ve dikkatli bir şekilde çalışılmalı, temizlik personelleri tarafından özellikle kullanılmayan alanlar, depo, ardiye, bodrum, müştemilat, kantin ve sınıflar kontrol edilmeli ve havalandırılmalıdır. Bunun yanı sıra işinde profesyonel bir ilaçlama firması tarafından rutin ilaçlama yaptırılmalıdır. Özellikle okulların yaz tatiline ve yarıyıl tatiline girmesiyle birlikte içinde herhangi bir insan bulunmadığı dönemlerde okullar tüm alanları ile bahçesi de dahil olmak üzere iyice ilaçlatılmalıdır.

okul

Fare gibi kemirgenler, sivrinsek ve sinek türleri, hamamböceği, karafatma, pire, bit gibi haşereler küçük çocuklara daha kolay erişir ve kanıyla beslenmeye çalışır. Korunmasız çocuklar bu şekilde çok çabuk hastalanabilir. Okulda saç biti salgını meşhurdur. Ailelerin ortak derdi saç biti vücuda da yayılabilir. Bit ve benzeri salgınlara karşı bit ve sinek benzeri haşerelere özel bir ilaçlama yapmak gerekir. Beslenme çantaları eve gelince kontrol edilmelidir. Beslenme çantasında gerekmedikçe kırıklanacak yiyecekler bulundurulmamalıdır. Haşerenin etrafta bulabildiği her besin parçası onu hayatta tutacak, üremesini ve çoğalmasını sağlayacaktır. Gizlenecek uygun alanı da bulduklarında baş etmek daha zor olur. Tedbiri elden bırakmamak ve haşerelere karşı herhangi bir ize rastlamadan önce gerekli tüm ilaçlamalar, temizlik ve kontroller yapılmalıdır. Okul gibi toplu yaşanan ortak alanlarda bu risk oldukça fazladır. Her haşere grubu kalabalık ortamları sever. Çünkü sakin yerlerde izlerine rastlamak daha kolaydır ve yemek bulmaları zordur. Kalabalık yerlerde iyi saklanırlar. Kamufle olma özellikleri ve zırhları ile bünyeleri kuvvetlidir. İyi bir algılayıcıdırlar ve besin kaynağına hızlı erişirler. Koku ve ses alma duyuları gelişmiştir.

Çocukları da okula göndermeden tembihlemek ve haşere görüldüğünde ne yapması gerektiğini anlatmak önemlidir. En azından çocuklar gördüklerinde tanır ve tedbirini alabilirler. Ders veya teneffüs esnasında rastlanan haşereler derhal temizlik personeline veya ilgili kişilere bildirilmeli ve kaçmasına izin verilmeden yakalanıp yok edilmelidir. Haşerelerin çok sevdiği insan kanı ve derisi için en uygun ortam savunmasız çocukların bulunduğu okullardır.

Kategoriler: Hizmetlerimiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir