Zeytinburnu, İstanbul’un Avrupa Yakası’nda yer alan ilçelerinden biridir. 13 mahallesi ile hizmet veren Zeytinburnu 11,16 km2 yüzölçümü ile küçük bir alana sahiptir. Buna rağmen 293 bin civarında bir nüfus oranına sahiptir. Rakım 10 metredir. 1957 tarihinde ilçe olmuştur. Fatih, Eyüp, Bayrampaşa, Güngören, Bakırköy, Esenler ve Marmara Denizi komşularıdır. Surlarla tarihi yarımadadan ayrılmıştır ve E5 karayoluna bağlanmıştır. Zeytinlikler ve kıyılarından adını almıştır. Eski dönemlere ait Balıklı Kilisesi ilçeye tarihi bir değer katar. Rumlar ve papazların yerleşim bölgesi olan ilçe günümüzde de çeşitli etnik kökenden halkı bünyesinde barındırır. Kazlıçeşme dolaylarında zeytincilik ve tarım işiyle uğraşılırdı. Dericilik sanayi bölgeye o dönemlerde gelmiştir. Daha sonra dokuma sanayi ile ilçe halkı geçimini sağlamaya başladı. Bakırköy ve Zeytinburnu sahil hattı yeşil alanları ve çay bahçeleri ile temiz hava almak ve gezmek isteyenlerin uğrak yerlerindendir. Kazlıçeşme Fatih Camii bilinen ilk Türk camisidir. Yenikapı sahil hattı ile ilçe karayolu bağlantıları ve iller arası feribot seferleri ulaşımı kolaylaştırır. Tekke, Mevlevihane, kilise, ayazma, hamam ve çeşmeleri ile tarihi değerini artırmaktadır. 1953’e kadar Bakırköy’e ve Fatih’e bağlı kalmıştır. İlçede köy yerleşimi yoktur ve İstanbul’un 14. İlçesidir. Olivium Outlet Center önemli bir alışveriş merkezi ve eğlence noktasıdır. Kazlıçeşme, Maltepe, Merkezefendi, Seyitnizam, Veli Efendi, Yenidoğan ve Yeşiltepe bilinen en önemli yerleşim merkezleridir. İlçede birçok meslek ve teknik lisesi yer alır. En önemlilerinden biri turizm otelcilik meslek lisesidir. Otomotiv, sanayi, demircilik, dericilik, dokuma, konfeksiyon fabrikaları ve iş yerleri bölgeye hareketlilik katar. Kültür ve sanat merkezi, tıp bitkileri bahçesi, organik halk pazarı da ilçede rağbet gören etkinlik ve noktalardandır.

Zeytinburnu böcek ilaçlama; zeytinburnu ilçesinde hamam böceği, fare, pire ilaçlaması firmamız tarafından garantili olarak yapılmaktadır.

zeytinbunuYedikule Göğüs Hastalıkları hastanesi önemli bir sağlık merkezidir. Abdi İpekçi Arena ve Veliefendi Hipodromu önemli spor faaliyetleri noktalarıdır. Otobüs seferleri, Sirkeci-Halkalı hattı banliyö tren istasyonu, dolmuşlar, metrobüs ve Kabataş tramvay hattı ile ulaşım imkanları gelişmiştir. Neyzen Tevfik ve Itri Yenikapı Mevlevihanesi’nde yetişen ünlü isimlerdir. Sahile kıyısı olduğundan eğlence, alışveriş ve gezi alanları gelişmiştir. Gün içinde birçok kişi çevre ilçelerden buraya uğramaktadır. Çalılık, ağaçlık ve kır bitkilerinin bulunduğu yeşil alanları dinlenme yerleri olarak kullanışlıdır. İlçe topraklarının Güneyden kuzeye uzunluğu 5.5 km, Doğu- Batı doğrultusundaki genişliği 2.5 km’yi bulmaktadır. 2 adet üniversitesi ve önemli eğitim kurumları ile eğitim ve kültüre önem verilmektedir. 50 metreye kadar yüksek noktaları bulunur.

Zeytinburnu ilçesinde Beştelsiz, Çırpıcı, Gökalp, Kazlıçeşme, Maltepe, Merkezefendi, Nuripaşa, Seyitnizam, Sümer, Telsiz, Veliefendi, Yenidoğan, Yeşiltepe, Balıklı, Belgratkapı, Cevizlibağ, Dikilitaş semtlerinde garantili haşere ilaçlama hizmetimiz devam etmektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir